Σεμινάρια-Επιμορφώσεις

Παρακολούθηση σεμιναρίων, θερινών σχολείων, προγραμμάτων επιμόρφωσης ως προτυπτιχιακός, και διδακτορικός φοιτητής καθώς επίσης ως εκαπιδευτικός.

• Θερινό σχολείο με τίτλο ”Νέοι προσανατολισμοί στην Φυσική” στο Κεν.Πυρ.Ερευν. ”Δημόκριτος”, Ιούλιος ’81 & ’82.
  • Θερινό μεταπτυχιακό σχολείο του Ινστιτούτου Υπολογιστικών Μαθηματικών (Ερευνητικό Κέντρο Κρήτης) στις "Μερικές Διαφορικές Εξισώσεις", Ηράκλειο, Αύγουστος ’89.
  • Α’ Βουλγαροελληνικό Σεμινάριο στα "Μαθηματικά της Μοντελοποίησης στην Μηχανική και την Τεχνολογία", Σόφια, Οκτώβριος ’89. Παρουσιάστηκε η εργασία Β3.
  • "Πρόγραμμα Εκπαίδευσης Εκπαιδευτών Ενηλίκων" (Πρόγραμμα για Εκπαιδευτές Θεωρητικής κατάρτησης και εκπαιδευτές βασικών δεξιοτήτων στη χρήση της Πληροφορικής) φορέας ΕΚΕΠΙΣ: 2006-2007. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει 231 ώρες μελέτης, 4 πρόσωπο με πρόσωπο συναντήσεις (64 ώρες), 4 γραπτές εργασίες (3 Θεωρητικής + 1 Πληροφορικής),2 Μικροδιδασκαλίες και Τελική αξιολόγηση-πιστοποίση. Τα διδακτικά αντικείμενα είναι: Θεωρίες μάθησης, Εναρκτήρια συνάντηση, Εκπαιδευτικές τεχνικές, Εκπαιδευτικά μέσα, Σχεδιασμός Διδακτικής Ενότητας, Αξιοποιώντας την ομάδα στην εκπαίδευση, Αξιολόγηση εκαπιδευτικού έργου.
  • Επιμόρφωση Επιμορφωτών για τα νέα βιβλία της Πληροφορικής στα πλαίσια του προγράμματος Ταχύρυθμα Επιμορφωτικά Προγράμματα των Εκπαιδευτικών Υποχρεωτικής Εκπαίδευσης στα Νέα Διδακτικά Πακέτα”, Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, Ιούνιος 2007.
  • Σεμινάριο ”Πρακτικής Εκπαίδευσης Εκπαιδευτικών Πληροφορικής” με θεματικές ενότητες: Αρχιτεχτονική Σχολικού Εργαστηρίου Πληροφορικής και Εφαρμογών Η/Υ, Υπηρεσίες Πανελληνίου Σχολικού Δικτύου, Διαδικασίες και οργάνωση Τεχνικής Στήριξης, Πειραιάς, Μάιος 2008.
  • Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών για την "Αξιοποίηση και Εφαρμογή των Ψηφιακών Τεχνολογιών στην Διδακτική Πράξη" (Επιμόρφωση Β’ επιπέδου Τ.Π.Ε.) συστάδα Β1.3 Μαθηματικά-Πληροφορική και Οικονομία Διοίκηση (16/5/17-23/6/17).
  • Πρόγραμμα  "Επιμόρφωσης Εκπαιδευτικών στο νέο Πρόγραμμα Σπουδών του Γυμνασίου" από το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής (22/11/2021-30/6/2022).
  • "Επιμορφωτική Διημερίδα Διευθυντών/τριών σχολικών μονάδων αρμοδιότητας ΔΔΕ Γ΄ Αθήνας",  27 & 28 Ιουνίου 2023 στη Συνεδριακή αίθουσα του ΚΥΒΕ Περιστερίου, που διοργάνωσε η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Γ΄Αθήνας.
  • Hits: 56