Πιστοποιήσεις

• Πιστοποιημένος Επιμορφωτής από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο για το πρόγραμμα ”Επιμόρφωση εκπαιδευτικών στην Αξιοποίηση των Τεχνολογιών της Πληροφορίας και των Επικοινωνιών στην Εκπαίδευση”.
  • Πιστοποιημένος Εκπαιδευτικός Ενηλίκων με εκπαιδευτική επάερκεια από τον Εθνικό Οργανισμό Πιστοποίησης Προσόντων και Επαγγελματικού Προσανατολισμού (Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π.) πρώην (ΕΚΕΠΙΣ)   με αριθμό μητρώου ΕΒ06100.
  • Hits: 43

Διαλέξεις - Ενδοσχολικές Επιμορφώσεις

• Διαλέξεις σε θέματα Υπολογιστικής Μηχανικής στα πλαίσια εσωτερικού Σεμιναρίου του Τομέα Φυσικής και Τεχνικής Μηχανικής του ΑΠΘ (1990-1999).
  • Σεμινάριο ενδοσχολικής επιμόρφωσης για την αξιοποίηση από τους εκπαιδευτικούς του σχολείου των εκπαιδευτικών δυνατοτήτων του blog του Ζαννείου Γυμνασίου Πειραιά. http://blogs.sch.gr/gymzanne/ (2011).
  • Οργάνωση του σεμιναρίου ενδοσχολικής επιμόρφωσης (12 δ.ω.) σε εκπαιδευτικούς του Ζαννείου Πειραματικού Γυμνασίου με τίτλο ”Η αξιοποίηση των υπηρεσιών του Πανελληνίου Σχολικού Δικτύο στην διδακτική Πράξη” https://eclass.sch.gr/courses/G1618202/ (2016).
  • Ομιλίες και ξεναγήσεις με θέμα: "Ο Μηχανισμλος των Αντικυθήρων ο πρώτος γνωστός αναλογικός υπολογιστής" για μαθητές και εκπαιδευτικούς, των σχολείων: Ζάννειο Πειραματικό Γυμνάσιο, 7ο Εσπερινό ΕΠΑΛ Πειραιά, 4ο Γ/σιο Χαϊδαρίου, στο Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο και στα πλαίσια της Έκθεσης "Το Ναυάγιο των Αντικυθήρων: Το Πλοίο, οι Θησαυροί, ο Μηχανισμός"  2013.
  • Hits: 84

Εκπαίδευση Ενηλίκων

Ινστιτούτα Επαγγελματικής Καατάρτησης (ΙΕΚ)

• Διδασκαλία Visual Basic (4 εξάμηνα) στα Δημόσια ΙΕΚ Κορυδαλλού και Νίκαιας (2001-2002)
  • Διδασκαλία Java (1 εξάμηνο) στο Δημόσιο ΙΕΚ Κορυδαλλού (2002)

Κέντρα Επαγγελματικής Κατάρτησης (ΚΕΚ)

• Διδασκαλία στο Εθνικό Κέντρο Πολιτιστικών & Επαγγελματικών Εφαρμογών στο πρόγραμμα: ”Ειδικός στη χρήση τεχνικών και εργαλείων Social Media Marketing” (140 ώρες Νοέμβριος 2022).
  • Διδασκαλία στο Εθνικό Κέντρο Πολιτιστικών & Επαγγελματικών Εφαρμογών στο πρόγραμμα: ”Ψηφιακές Δεξιότητες Κοινωνικής Δικτύωσης με εφαρμογές στο χώρο εργασίας Social Media” (120 ώρες Απρίλιος 2021, &120 ώρες Ιούλιος 2021).
  • Διδασκαλία στο ΚΕΚ ALPHA Επιμορφωτική Κατάρτιση σε Βασικές Δεξιότητες χρήσης ΤΠΕ ανέργων και ανέργων δημοσιογράφων 150 ώρες (2014,2015).
  • Διδασκαλία στο ΚΕΚ ΕΕΕ ΡΕΝΤΗ στο πρόγραμμα ”Πιστοποίηση γνώσεων και δεξιοτήτων ΤΠΕ ΕΣΗΕΑ” 150 ώρες (Web Design, DreamWeaver, Flash, Photoshop for Web, CMS, CMS-Joomla, CMS-WordPress, Google Analytics, Google Adwords, PPC Advertising) (2014,2015 ).
  • Διδασκαλία στα Κέντρα Εκπαίδευσης Ενηλίκων της Γενικής Γραμματείας Δια Βίου Μάθησης του Υπουργείου Παιδείας στα προγράμματα ΤΠΕ-II, ΤΠΕ-III, ΤΠΕ-IV. (> 500 ώρες 2007-2011).
  • Διδασκαλία στο ΚΕΚ "Βίας ο Πρινεύς" Κατάρτιση σε Βασικές Δεξιότητες χρήσης ΤΠΕ (2003) 90 ώρες.
  • Διδασκαλία στο ΚΕΚ-ΠΑΡΘΕΝΩΝ "Πρόγραμμα Κατάρτισης σε Βασικές Δεξιότητες" (2005) 95 ώρες.
  • Διδασκαλία στο ΚΕΚ 01-ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ (2000) 220 ώρες "Πληροφορική"
  • Hits: 45

Σεμινάρια-Επιμορφώσεις

Παρακολούθηση σεμιναρίων, θερινών σχολείων, προγραμμάτων επιμόρφωσης ως προτυπτιχιακός, και διδακτορικός φοιτητής καθώς επίσης ως εκαπιδευτικός.

• Θερινό σχολείο με τίτλο ”Νέοι προσανατολισμοί στην Φυσική” στο Κεν.Πυρ.Ερευν. ”Δημόκριτος”, Ιούλιος ’81 & ’82.
  • Θερινό μεταπτυχιακό σχολείο του Ινστιτούτου Υπολογιστικών Μαθηματικών (Ερευνητικό Κέντρο Κρήτης) στις "Μερικές Διαφορικές Εξισώσεις", Ηράκλειο, Αύγουστος ’89.
  • Α’ Βουλγαροελληνικό Σεμινάριο στα "Μαθηματικά της Μοντελοποίησης στην Μηχανική και την Τεχνολογία", Σόφια, Οκτώβριος ’89. Παρουσιάστηκε η εργασία Β3.
  • "Πρόγραμμα Εκπαίδευσης Εκπαιδευτών Ενηλίκων" (Πρόγραμμα για Εκπαιδευτές Θεωρητικής κατάρτησης και εκπαιδευτές βασικών δεξιοτήτων στη χρήση της Πληροφορικής) φορέας ΕΚΕΠΙΣ: 2006-2007. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει 231 ώρες μελέτης, 4 πρόσωπο με πρόσωπο συναντήσεις (64 ώρες), 4 γραπτές εργασίες (3 Θεωρητικής + 1 Πληροφορικής),2 Μικροδιδασκαλίες και Τελική αξιολόγηση-πιστοποίση. Τα διδακτικά αντικείμενα είναι: Θεωρίες μάθησης, Εναρκτήρια συνάντηση, Εκπαιδευτικές τεχνικές, Εκπαιδευτικά μέσα, Σχεδιασμός Διδακτικής Ενότητας, Αξιοποιώντας την ομάδα στην εκπαίδευση, Αξιολόγηση εκαπιδευτικού έργου.
  • Επιμόρφωση Επιμορφωτών για τα νέα βιβλία της Πληροφορικής στα πλαίσια του προγράμματος Ταχύρυθμα Επιμορφωτικά Προγράμματα των Εκπαιδευτικών Υποχρεωτικής Εκπαίδευσης στα Νέα Διδακτικά Πακέτα”, Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, Ιούνιος 2007.
  • Σεμινάριο ”Πρακτικής Εκπαίδευσης Εκπαιδευτικών Πληροφορικής” με θεματικές ενότητες: Αρχιτεχτονική Σχολικού Εργαστηρίου Πληροφορικής και Εφαρμογών Η/Υ, Υπηρεσίες Πανελληνίου Σχολικού Δικτύου, Διαδικασίες και οργάνωση Τεχνικής Στήριξης, Πειραιάς, Μάιος 2008.
  • Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών για την "Αξιοποίηση και Εφαρμογή των Ψηφιακών Τεχνολογιών στην Διδακτική Πράξη" (Επιμόρφωση Β’ επιπέδου Τ.Π.Ε.) συστάδα Β1.3 Μαθηματικά-Πληροφορική και Οικονομία Διοίκηση (16/5/17-23/6/17).
  • Πρόγραμμα  "Επιμόρφωσης Εκπαιδευτικών στο νέο Πρόγραμμα Σπουδών του Γυμνασίου" από το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής (22/11/2021-30/6/2022).
  • "Επιμορφωτική Διημερίδα Διευθυντών/τριών σχολικών μονάδων αρμοδιότητας ΔΔΕ Γ΄ Αθήνας",  27 & 28 Ιουνίου 2023 στη Συνεδριακή αίθουσα του ΚΥΒΕ Περιστερίου, που διοργάνωσε η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Γ΄Αθήνας.
  • Hits: 56

Υποτροφίες

• 1985-1991: Ειδικός Μεταπτυχιακός Υπότροφος (ΕΜΥ) στον τομέα Φυσικής και Τεχνικής Μηχανικής του Γενικού Τμήματος Φυσικών και Μαθηματικών Επιστημών της Πολυτεχνικής Σχολής του ΑΠΘ. Εκπόνηση διδακτορικής διατριβής στην επιστημονική περιοχή της Υπολογιστικής Μηχανικής με θέμα ”Αναλυτική και Αριθμητική Μελέτη της διάτμησης στη Μη Γραμμική Θερμομηχανική” υπό την επίβλεψη του καθηγητή Ν. Χαραλαμπάκη.
  • 1990 και 1991: Οκτάμηνη Υποτροφία ERASMUS για ολοκλήρωση της διδακτορικής διατριβής στο Πανεπιστήμιο του Παρισιού (Universite Pierre et Marie Curie) υπό την επίβλεψη του καθηγητή F. Murat (Laboratoire d’Analyse Numerique-CNRS)
  • Hits: 51

Page 1 of 2